Stará radnice

Jedna hodina nebo jeden den v Brně

Máte pro Brno jednu hodinu nebo jeden den? Můžeme udělat souboj průvodců; tedy Čeněk Aufgeweckt kontra Michal Kašpárek. Michal je trochu uspěchaný, jeho průvodce je  vhodný pro ty, co mají hodinu a půl času a zavazadlo v úschovně, Čeněk počítá s ne o mnoho delší trasou, ale nepřímé důkazy svědčí o návštěvě několika muzeí a zcela jistě je v čase vycházky i občerstvení.

 

Jedna hodina v Brně dle Michala Kašpárka

Nebude to bůhvíjaká plavba zlatou lodí, ale pokud máte jen šedesát minut času do odjezdu, dobré boty a jste blízko nádraží, s Brnem si aspoň můžete potykat pro příští návštěvu. Z tramvajových ostrůvků u nádraží …  pokračovat. 

Náměstí Svobody
Náměstí Svobody

 

Jeden den v Brně dle Čeňka Aufgeweckta

Vyjdete od nádraží hlavní obchodní tepnou – Masarykovou ulicí. Z ní odbočíme vlevo na Kapucínské náměstí. Pokračujeme dále na největší brněnské historické náměstí (Zelný trh) s kašnou Parnas uprostřed. Vpravo je divadlo Reduta, vlevo budovy Moravského muzea v historických palácích. Přejdeme náměstím do ulice Radnické ke Staré radnici s vyhlídkovou věží. Jejím gotickým portálem projdeme na malebné nádvoří a průchodem pod brněnským krokodýlem, dále kolem vinárny do ulice Mečové  a vlevo zpět na Zelný trh. Jdeme vpravo kolem Špalíčku, vzhůru ulicí Petrskou a po schodech stoupáme k dómu na Petrově. Odtud sestoupíme k Denisovým sadům, a na Šilingrovo náměstí do míst někdejší Brněnské brány. Jdeme dolů ulicí Dominikánskou kolem výstavního objektu Domu pánů z Kunštátu. Na Dominikánském náměstí si povšimneme kostela sv. Michala s galerií plastik na terase a Nové radnice v čele náměstí. Odtud projdeme pasáží Jalta podle hotelu International, přejdeme ulici Veselou a pasáží Beta se dostaneme na náměstí Svobody. Zamíříme vlevo hlavní promenádní ulicí Českou a odbočíme z ní doprava uličkou Jakubskou ke kostelu sv. Jakuba a pak doleva na Moravské náměstí. Vpravo vidíme Muzeum dělnického hnutí a v jeho sousedství kostel sv. Tomáše. Projdeme dále do parku na hradebním okruhu k Janáčkovu divadlu s pomníky Leoše Janáčka, bratří Mrštíků a J. Mahena. Parkem se vydáme k pomníku Vítezství Rudé armády a k sousoší Komunisté. Odtud půjdeme dále kolem Univerzitní knihovny, vpravo si povšimněme hotelu Continental na Žerotínovo náměstí s budovami KNV a s novou budovou MěV KSČ. Projdeme vlevo kolem kostela na náměstí Komenského s budovami lékařské fakulty UJEP, Janáčkovy akademie múzických umění a s Besedním domem. Projdeme náměstím do ulice Husovy až k hotelu International a vpravo  vystoupíme sady na Špilberku vzhůru kolem pomníku italských karbonářů na hrad Špilberk. Na hradě je muzeum, galérie, kasematy a vinárna; všimneme si panoramatické vyhlídky na město a okolí. Z hradu vyjdeme hlavní branou a sestoupíme parkem k pravoslavnému kostelu. Zde odbočíme vlevo na ulici Pellicovu a po chvíli projdeme parkem vpravo dolů a po schodech na ulici Úvoz, odkud sestoupíme na Mendlovo náměstí s kostelem P. Marie a s ústavem Mendelianum. Odtud půjdeme vpravo ulicí Rybářskou až k veletržnímu areálu a dále ulicí Hlinky ke konečné stanici tramvaje v Pisárkách. Přejdeme most přes Svratku a za ním vlevo v parku si prohlédneme muzeum vývoje člověka Anthropos. Na křižovatce silnic odbočíme vlevo, vkročíme do lesa a vpravo stoupáme  lesem k vyhlídkové restauraci Myslivna, do jejíž blízkosti nás rovněž může zavést městská hromadná doprava. Panoramatickým pohledem z vyhlídkových  teras Myslivny se rozloučíme v podvečer s Brnem.

Moravské náměstí
Moravské náměstí

 

2 thoughts on “Jedna hodina nebo jeden den v Brně

  1. V Myslivně (jak radí Čeněk) hraje k poslechu živej klavírista. Ovšem na zahrádce se musí platit průběžně každé pivo, aby host neutekl do lesa bez placení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..