Proluka Novobranská

Proluka na Novobranské

Za hotelem Grand na ulici Novobranské ulici  je zajímavá proluka. Nějdříve jsem si myslel, že si pamatuji stav, kdy se dalo projít do proluky viz náznaky pravolevých vstupů ve zdivu. Podle stáří vyzdívky se ale spíš pletu a takto zazděno je to asi desítky let. Ví někdo co tam stávalo a jakou má místo historii? Doplnění 10/2014 – přímo naproti proluce dostal 20.11.1944  zásah hotel Grand, nebyl to velký kalibr, hotel přežil, ale je možné že tento dům co stál na místě proluky nebyl staticky v pořádku a tlaková vlna ho poškodila tak, že musel být stržen.

 

Zásah hotelu Grand 20.11.1944

9 thoughts on “Proluka na Novobranské

  1. podle ortofotomapy z roku 1953 tam stal nejaky nejspis prizemni starobrnensky domek, od te doby asi nic.

  2. Jejda mane, díky, nabízí se dotaz, na jakem mediu se da podivat na ortofotomapu z roku 1953?

  3. Já osobně si myslím, že proluka vznikla po bombardování na konci II. světové války. Při dvou spojeneckých náletech byl poškozen i klášter Voršilek a jeho nejbližší okolí a zadní strana hotelu Grand. Což je v podstatě naproti. Jestli tam v padesátých letech stál nějaký přízemí domek, řekl bych, že se jednalo spíš o poválečné provizorium. No a jestli máte třeba z dětství pocit, že pamatujete schodiště průchodné. Tak o kus dál v místech dnešní budovy DPMB bylo jedno velmi podobné schodiště také v místě proluky po bombardování, které vedlo do zahrady kláštěra Voršilek.

    1. To bude asi ono, teď jsem někde viděl kompletní mapu kráterů, respektive poškozených domů, bohužel jsem si neuložil URL. Musím to pohledat.
      Ta doba nezastavěnosti té proluky je zajímavá, selským rozumem je bonitní stavební místo, nulové náklady na demolici…

      1. V proluce stál dům, některém bydlel můj pradědeček s rodinou.Podle fotografie
        měl dům přinejmenším jedno patro, možná i více. Dům byl za války vybombardován. Ve kterém roce nevím.

    1. Ulice se původně jmenovala před válkou U nové brány č.20. Dům byl ke konci války vybombardován. Jako dítě si pamatuji, že tz.zv. pravolevé schody nebyly zazděné, ale lézt se tam nedalo. Mám dojem, že to bylo zazděné až někdy po roce 1968. V tomto domě bydlel můj pradědeček Karl Hanuschka. Měl devět dětí. Patřila mu restaurace a varieté v t.zv. Dorsetově dvoře, také vlastnil první kinematograf v Brně.
      Pokud nevíte , kde to bylo , tak v místech,kde nyní stojí komlex budov přímo naproti Mahenovu divadlu. Původní Dorset hof byl někdy kolem roku 1927- 1928 zbourán.
      Existuje aplikace, která vám ukáže, jak vypadaly např. ulice před x-lety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..