Proluka Novobranská

Proluka na Novobranské

Za hotelem Grand na ulici Novobranské ulici  je zajímavá proluka. Nějdříve jsem si myslel, že si pamatuji stav, kdy se dalo projít do proluky viz náznaky pravolevých vstupů ve zdivu. Podle stáří vyzdívky se ale spíš pletu a takto zazděno je to asi desítky let. Ví někdo co tam stávalo a jakou má místo historii? Doplnění 10/2014 – přímo naproti proluce dostal 20.11.1944  zásah hotel Grand, nebyl to velký kalibr, hotel přežil, ale je možné že tento dům co stál na místě proluky nebyl staticky v pořádku a tlaková vlna ho poškodila tak, že musel být stržen.

 

Zásah hotelu Grand 20.11.1944

15 thoughts on “Proluka na Novobranské

 1. podle ortofotomapy z roku 1953 tam stal nejaky nejspis prizemni starobrnensky domek, od te doby asi nic.

 2. Jejda mane, díky, nabízí se dotaz, na jakem mediu se da podivat na ortofotomapu z roku 1953?

  1. Stál tam dům ve kterém bydlel můj pradědeček Karl Hanuschka s rodinou. Pradědeček byl majitelem restaurace, kavárnya varieté a prvního kinematografu v Brně v budově, kterou postavil v ulici Benešově č.1.
   Pak tam bydlely jeho 2 neprovdané dcery. Za II. světové války byl dům vybombardován.
   Tehdejší adresa byla: U nové brány 20, dnes je to ulice Novobranská.9

 3. Já osobně si myslím, že proluka vznikla po bombardování na konci II. světové války. Při dvou spojeneckých náletech byl poškozen i klášter Voršilek a jeho nejbližší okolí a zadní strana hotelu Grand. Což je v podstatě naproti. Jestli tam v padesátých letech stál nějaký přízemí domek, řekl bych, že se jednalo spíš o poválečné provizorium. No a jestli máte třeba z dětství pocit, že pamatujete schodiště průchodné. Tak o kus dál v místech dnešní budovy DPMB bylo jedno velmi podobné schodiště také v místě proluky po bombardování, které vedlo do zahrady kláštěra Voršilek.

  1. To bude asi ono, teď jsem někde viděl kompletní mapu kráterů, respektive poškozených domů, bohužel jsem si neuložil URL. Musím to pohledat.
   Ta doba nezastavěnosti té proluky je zajímavá, selským rozumem je bonitní stavební místo, nulové náklady na demolici…

   1. V proluce stál dům, některém bydlel můj pradědeček s rodinou.Podle fotografie
    měl dům přinejmenším jedno patro, možná i více. Dům byl za války vybombardován. Ve kterém roce nevím.

  1. Ulice se původně jmenovala před válkou U nové brány č.20. Dům byl ke konci války vybombardován. Jako dítě si pamatuji, že tz.zv. pravolevé schody nebyly zazděné, ale lézt se tam nedalo. Mám dojem, že to bylo zazděné až někdy po roce 1968. V tomto domě bydlel můj pradědeček Karl Hanuschka. Měl devět dětí. Patřila mu restaurace a varieté v t.zv. Dorsetově dvoře, také vlastnil první kinematograf v Brně.
   Pokud nevíte , kde to bylo , tak v místech,kde nyní stojí komlex budov přímo naproti Mahenovu divadlu. Původní Dorset hof byl někdy kolem roku 1927- 1928 zbourán.
   Existuje aplikace, která vám ukáže, jak vypadaly např. ulice před x-lety.

   1. Dobrý den paní Marto,

    mám obrovskou radost, že jsem úplnou náhodou natrefila na váš komentář. Nemáte prosím nějaké fotografie z míst, kde žil a podnikal váš předek? Moc vám děkuji za odpověď. Anežka Kašparová

    1. Určitě mám asi 2 fotografie. Co vlastně potřebujete vědět a proč se o to zajímáte?

     1. Dobrý den, děkuji za odpověď 🙂 já jsem rozená v Brně a mám k městu vztah a to zejména k centru, kde žila s rodiči moje máma a donedávna i prateta. Obě žily na Janské a moje máma pamatuje doby, kdy to tam vypadalo jinak (je jí 68 let). No a díky jejímu povídání se ve mě probudila zvědavost a zájem i o místo, kde žil váš předek 🙂 ty fotografie mě tedy zajímají čistě soukromě 🙂 Anežka

     2. V sobotu 25.11. jsem vám poslala v emailu pár pokynů, jak se dozvědět něco dál. Buď jste můj email nedostala nebo se vám nechce odpovídat.
      každopádně jsem čekala, že mi dáte vědět, jestli vám to pomohlo. No, nevadí. Ať se vám daří. Stránská

     3. Dobrý den paní Marto, je mi to líto, ale žádná zpráva od vás se ke mně nedostala. Naposledy jsem získala a četla váš komentář, kde mi píšete o dvou fotografiích, které máte.
      Budu moc ráda, když se mi ještě ozvete. E-mail je kasparovaanezka@gmail.com.
      Přeji vám příjemný zimní den 😉
      Anežka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..