Hostinec Modrý lev

Hostinec Modrý lev

V roce 1243 udělil Václav I. Brnu práva mílová a městská. Právo mílové znamenalo, že v okruhu jedné míle od hradeb nesměl být žádný hostinec, ani nálevna. Existovala pouze jediná výjimka a to zájezdní hostinec Modrý lev. Provozoval ji městský písař.  V polovině 14. století pak hostinec připadl ke klášteru, který se choval velmi aktivně a pivo uvařené v hostinci prodával do okolních vesnic, což se městu Brnu nelíbilo a vznikalo mnoho sporů.

V roce 1612 byl provoz hostince přesunut do vedlejší budovy koupené od Jana Grillera a do objektu se nastěhoval provazník. V roce 1782 byl klášter zrušen a v rámci vypořádání byla budova hostince prodána za 2351 zlatých Tomáši Pataníčkovi. Následně byl hostinec ještě mnohokrát prodán, stále však rostl a byl vyhlášený, v roce 1826 měl 4 konírny pro 80 koní a velkou zahradu.

S postupující dobou ale stará Modrý lev  nedostačoval  svým komfortem a v roce 1934 byla budova hostince strhnuta a na jejím místě byla postavena budova pošty tak jak ji známe dnes… tedy i s freskou  s tématem modrého lva.

One thought on “Hostinec Modrý lev

  1. Kdyby bylo o všech budovách tolik informací jako o této. Této neexistující budově se věnuje alespoň 10 článků, proč má takové štěstí?

Comments are closed.